Dijital Bask覺 Bursa, Bursa Matbaa, Bursa Dijital Bask覺

reklama yatırım
için doğru yerdesiniz

 • BURSA MATBAA
 • www.dijitalbaskibursa.com sitesi ile color grafik bünyesinde
 • hizmet vermekteyiz.

Bursa kent meydanı osmangazi tıp merkezi güzergahında 500 metre ileride  yol üstünde firmamıza bekleriz.

- 1998'den bugüne -

bursa matbaa

HIZLI

ACİL

ZAMANINDA

UCUZA... KALİTE...

BURSA matbaa
reklam
tasarım
dijital baskı

düşünün dizayn edelim

düşünceniz kağıda yansısın…

Ofset Baskının Avantajları:

 • Görüntü kalitesi birinci sınıf.
 • Efektler için özel veya spot mürekkepler eklenebilir.
 • Kağıt, kumaş, ahşap, metal, deri, plastik vb. Gibi çeşitli malzemelerde kullanılabilir.
 • Yüksek hacimli baskılar için çok uygun maliyetlidir

Ofset Baskının Dezavantajları:

 • Görüntüdeki küçük bir değişiklik için bile, yeni bir metal plaka seti hazırlanmalıdır.
 • Maliyet etkin kılmak için, baskı miktarının yüksek olması gerekir.
 • İlk düzenlemeleri yapmak için önemli maliyet, zaman ve insan gücü katılmaktadır.
 • Tamamlamadan önce mürekkebin kurutulması gerektiğinden geri dönüş süresi daha uzun

Dijital Baskının Avantajları:

 • Yüksek görüntü kalitesi
 • Tüm baskılarda tutarlılık, mürekkebi ve suyu dengeleme ihtiyacı olmadığından.
 • Müşteriler daha doğru sayımlar elde eder ve daha az atık içerir.
 • Baskı başına maliyet yüksek; ancak, düşük hacimli baskılarla daha ucuzdur.
 • Görüntüler, baskı plakaları gerektirmediğinden, istediğiniz kadar düzenlenebilir.
 • Dijital baskının bir diğer büyük gücü, bir tasarım projesinin metninin, görüntülerinin ve renklerinin , yazdırma işlemi sırasında önemli ölçüde yavaşlamadan ne kadar kolay  özelleştirilebileceğidir .

OFSET MATBAA

Bursa Ofset Matbaa Hizmetini Yeni Taşındığımız Ankara Asfaltı 

Ulubatlı Hasan Bulvarında Üretimini Sürdürmektedir.

Kontakt

destek@dijitalbaskibursa.com
aykutcolor@hotmail.com

Aykut Vural

Matbaa Grafik Departmanı
Gsm: 0532 557 96 86

Bize Ulaşın

Sakarya Mah. Ulubatlı Hasan Bulvarı No: Osmangazi BURSA

Broşür
El İlanı
Kapaklı Dosya
Bloknot
Kartvizit
Etiket
Fatura
İrsaliye
Makbuz
Sipariş Formu
Diplomat Zarf
Küp Bloknot
Ajanda
Takvim
Davetiye
Afiş
Katalog
Davetiye
Gazete Dergi Basımı
Bülten
İnsört
Kutu Ambalaj
Adisyon
Magnet
Promosyon Eşantiyon
Tahsilat Makbuzu
Kitap

Ofset Baskı sisteminde 

suyun boş alanlarda tutunmasının nedeni; bu bölgelerin üzerinde suyu tutan mikro gözeneklerin olmasıdır. Mürekkebin tutunduğu alanlar ise son derece düzdür ve bu yüzeyde su tutunamaz.

Ofset baskı sisteminde üç silindir vardır. Bunlar kalıp silindiri, Blanket silindiri ve Baskı silindiridir. Kalıp kazanın üzerinde kalıp bulunur. Kalıp döndükçe mürekkep ve nemlendirme merdaneleriyle temas eder. Kalıp üzerinde görüntü düzdür. Blanket merdanesi üzerinde esnek kauçuk bulunur. Baskı, kalıbın baskı meteryaline değil kauçuğun baskı meteryaline temasıyla sağlanır. Kauçuk üzerinde görüntü tersttir. Baskı meteryali blanket ve baskı kazanları arasından geçer ve baskı gerçekleşir.

Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu Tübitak’ın aylık olarak yayınladığı Bilim ve Teknik Dergisinin Ağustos 1993 tarihli 309. sayısında Türklerin M.S. 8. yüzyılda matbaayı bildikleri ve baskı tekniğini kullandıkları şöyle bildiriliyor; “Basım işinin bulunması Çinliler ve Türklere aittir. Berlin-Brandenburg Bilimler Akademisince yapılan araştırmalarda Doğu Türkistan’da yaşamış Türk halklarının dilleri ve kültürleri inceleniyor. Turfan yöresinde yapılan kazılar ve elde edilen ip uçları basım işinin Türkiye’de sanıldığı gibi, ilk defa Mainz’li Alman Johannes Gutenberg tarafından bulunmadığını buna karşılık M.S. 8. yüzyılda Doğu Türkistan’da bulunduğunu ortaya çıkarıyor.

Bursa Ofset Matbaa | Matbaa Bursa | Bursa Matbaa

 Ofset Baskı Makinasının Kesiti

Matbaa

Matbaa Yazı, resim veya şekilleri, kağıt, deri, kumaş gibi malzemeler üzerine özel bir surette basarak çıkaran ve birden çok nüsha haline getirilmesini sağlayan makine veya sistem. Baskı makinesi diye de bilinen matbaa, Arapça asıllı bir kelimedir. Basım evi, basım yeri, baskı aleti gibi anlamlarda kullanılmaktadır.Kitaplar ilk zamanlar elle yazıldıysa da, zamanla daha çok kimsenin faydalanabilmesi için çoğaltma yolları araştırıldı. Taş ve ağaç üzerine oyulan çeşitli damgalar ve kalıp

Matbaa Yazı, resim veya şekilleri, kağıt, deri, kumaş gibi malzemeler üzerine özel bir surette basarak çıkaran ve birden çok nüsha haline getirilmesini sağlayan makine veya sistem. Baskı makinesi diye de bilinen matbaa, Arapça asıllı bir kelimedir. Basım evi, basım yeri, baskı aleti gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Ofset baskı, 1904 yılında, Amerikalı Ira W. Rubel tarafından bulunmuş, genellikle (teneke ofset hariç) kâğıt yüzeyine baskıda kullanılan baskı tekniği. Günümüzde kitapların, gazetelerin, dergilerin, broşürlerin, faturaların, kartvizitlerin ve karton ambalajların basımında kullanılır.
Ofset ismi dilimize ingilizce de “OFF-SET” kelimesinden geçmiştir. Sırasıyla Mürekkebin endirek yolla kauçuk vasıtasıyla kağıda geçmesi demektir. Her türlü belli gramaja kadar Kağıt nevi materiyal üzerine baskı sonucu alması mümkündür.

Kitaplar ilk zamanlar elle yazıldıysa da, zamanla daha çok kimsenin faydalanabilmesi için çoğaltma yolları araştırıldı. Taş ve ağaç üzerine oyulan çeşitli damgalar ve kalıplar geliştirildi. Böylece baskı tekniği ve matbaa ortaya çıktı. Eski devirlerden beri bilinen ve kullanılan matbaa bal mumu veya kil üzerine silindir biçimindeki damgalar ve kalıplarla elde edildi. Tahta ve metal kalıplarla oyulmuş tuğlalardan da faydalanıldı. M.S. 2. yüzyılın sonlarında Çinliler tarafından geliştirilen matbaada klasik budist metinler basıldı. Mermer levhalara oyulan yazı ve şekiller üzerine ıslak kağıt basıldı, kağıt üzerine çıkan kabartma yazı ve şekiller mürekkeple boyandı. Böylece tek tek yazmak veya çizmek gibi zorluklar bir kenara bırakılarak aynı yazı ve şekiller pekçok sayıda çoğaltılabildi. Zamanla mermer levhaların yerini ağaç baskı blokları aldı. Ağaç blok üzerine harfler ve şekiller kabartmalar halinde oyuldu. Basım için ağaç blok fırçayla mürekkeplendi. Mürekkepli kısmın üzerine kağıt basılarak yazı ve şekiller kağıt üzerine aktarıldı. Bu usulle Çin ve Japonya’da M.S. 8 ve 9. yüzyılarda çeşitli kutsal metinler basıldı. On birinci yüzyılda Çinli bir bilim adamı olan Sheng, metni meydana getiren harfleri, kil ve tutkalı karıştırıp pişirerek tek tek hazırlama usulünü buldu. Özel hazırlanmış ve pişirilmiş olan harfleri bir demir levhanın üzerine yan yana dizdi. Üzerlerini reçine, mum ve kağıt külüyle sıvadı. Daha sonra levhayı hafif ateşte ısıtarak harflerin katılaşmasını sağladı. Katılaşmış harflerle kaplı levhanın üzerini mürekkepleyerek üzerine kağıdı bastı ve basılmasını istediği metinden istediği kadar nüsha çoğalttı. Basım işlemi bittikten sonra da kalıbı yeniden ısıtarak harfleri tek tek söktü. Bu harfleri sonraki seferlerde tekrar tekrar kullanabilme usulünü geliştirdi. Böylece tipo baskı tekniğinin ilk örneği elde edilmiş oldu.

Kalıp hazırlama [değiştir]

Günümüzde artık kalıp aşamasında ara eleman olan film ve aydınger kalkmış ve dolaysız olan bilgisayardan kalıba pozlandırma Computer to plate (CTP) tekniği kullanılmaktadır.

Ofset baskı için kalıp hazırlamanın temel mantığı, baskı yapılacak alanların görüntüsünün kalıp üzerine aktarılmasıdır. Filim kullanılan sistemlerde: Bu işlem için kullanılan filmde basılacak alanlar ışığı geçirmeyecek şekildedir. Baskı sırasında mürekkep tutmayacak alanlar ise şeffaftır ve pozlama ile ışığa maruz kalırlar. Alüminyum kalıpta ışıktan etkilenen alanlar çürüyerek banyo sırasında atılırlar. Bu alanlarda suyu tutan gözenekler (gren çukurları) açılır.

Çinlilerle komşu olan ve münasebette bulunan Türkler de matbaayı kullanmaya başladılar.

Ofset sistemi aslında taş baskı sistemine benzer, ancak kalıp üzerindeki yükseklik farklarından yararlanmaz. Kalıp yüzeyi düzdür. (Yüzey üzerinde çok küçük bir emülsiyon tabakası kalınlığı farkı vardır ancak bu kalınlık görüntü oluşturmada etkin değildir) Kalıp yüzeyinde emilsiyon olan yani basılacak alanlar ve emilsüyon olamayan basılmayacak alanlar vardır. İş olan yani basılacak alanlar emilsüyon tabakasıyla kaplıdır. İş olmayan alanlarda ise emilsüyon tabakası yoktur. İş olan yerler mürekkebi, iş olmayan yerler ise gren çukuru denilen mikrometrik gözenekler ile suyu tutar. Burada su ve mürekkebin birbirine karışmaması prensibinden faydalanılır. Böylelikle iş olan yerlerde bulunan mürekkep baskıyı gerçekleştirir. Diğer boş alanlarda gren çukurları su ile dolu olduğu için mürekkebi iter ve o bölgeler baskı uygulayamaz.

 

Dört bölümlü ofset baskı makinesi
ofset baskı
Öte yandan, dijital baskı kağıda toner uygulamak için “kauçuk” adı verilen elektrostatik silindirler kullanır. Tamburlar – yine, basılan her bir renkten bir tanesi – toner yoğunluğu formunda toneri çeken elektrostatik bir şarj kullanın. Toner daha sonra tabakaya uygulanır ve daha sonra kaynaşır – yüksek ısıda bir birimden geçirilir – kağıda uygulanır.
Ricoh 9200 Dijital Renkli Baskı Makinesi

 

Dijital eBaskı

Dijital baskı, minimum kurulumla bir sayfa kağıdı veya bir kitapçığın kopyasını kolayca yazdırabilir. Bununla birlikte, ofset baskı, daha fazla kurulum süresi ve malzemesi gerektirir. Ofset baskı makinesinden çıkan mürekkep ve her kağıt yaprağı, dijital baskı makinesinden daha ucuzdur, ancak tasarruf yalnızca baskı işi yeterince yüksek olduğunda gerçekleşir.

Ayrıca — önemli olan kopya sayısıdır; toplam sayfa sayısı değil. Ofset, yalnızca aynı sayfaların birkaç bin kopyasını çıkardığında anlamlı olur. Örneğin, 100 sayfa uzunluğundaki bir kataloğun 500 kopyasını basıyorsanız, 50.000 sayfa, ancak yalnızca 500 kopya basıyorsunuz. Bu, “kısa süreli baskı” olarak nitelendirilecektir. (Her ofset kendi plakasının yapılmasını gerektireceği için ofset bir anlam ifade etmiyor.)

Günümüzde işletmelerin çoğu sık sık, hızlı ve sürekli değişen baskı içeriğiyle dijital baskıyı tercih etmektedir. Öte yandan, hacimli baskı yapan ve içeriklerini değiştirmeyen işletmeler de ofset baskıyı tercih ediyor.

Dolayısıyla, tekrar basım hacmi, ofset baskıyla dijital baskı arasında önemli bir fark var.

Ofset baskı ile dijital baskı arasındaki diğer farklar

Matbaa müşterileri, basım hizmetleri için alışveriş yaparken ortaya çıkan birkaç başka fark vardır.

 

 

Ofset Baskı Nedir?

Ofset baskı teknolojisi, bir görüntüyü lastik bir “kauçuğa” aktarmak için kullanılan ve genellikle bu görüntüyü bir kağıda sarmak için kullanılan, alüminyumdan yapılmış plakaları kullanır. Ofset denir, çünkü mürekkep doğrudan kağıda aktarılmaz. Ofset baskı, daha büyük miktarlar gerektiğinde en iyi seçimdir ve doğru renk üretimi ve net, temiz, profesyonel görünümlü baskı sağlar.

 

Ofset Baskının Dezavantajları

Ofset baskı

 

Bu farklılıklardan ilki sac büyüklüğüdür. 

Dijital baskı tipik olarak daha küçük sayfa ebatları kullanır – tipik olarak bazı makinelerde 29 ”e kadar 19” sayfa. Diğer yandan ofset baskı, genellikle 29 ”ve 40” kağıttan presler kullanır. Boyuttaki bu artış bazen daha küçük sayfalarda mümkün olmayan bazı baskı türlerine izin verir. Bazı örnekler posterler, geniş kapak gerektiren kitaplar ve belirli broşür türleridir.

Boyutsal baskı boyutu önemli olduğunda, ancak baskı hacimleri ofset baskı makinesinin kullanımına değmez, müşteriler sıklıkla kısa süreli baskı için dijital geniş format baskı makinelerine yönelir. Ambalaj malzemesi, plastik vb. Bazı baskı yüzeylerinde olduğu gibi, dijital geniş format baskı makinelerinde yapılamayan bazı geniş format baskı durumları vardır.

Bu farklılıklardan ikincisi renk temsilidir. 

Her bir baskı ekipmanı, renklerin bir sayfaya nasıl uygulandığına dair biraz farklı yorumlar ve kontroller sunar. Ofset baskı makineleri, dijital baskıya göre üstün renk kontrolleri sağlayabilir. Örneğin, Pantone renklerini (bir renk yönetim sistemi) yazdırmak, ofset baskı makinelerinde daha hassastır, çünkü gerçekten Pantone mürekkebi kullanırlar. Bu, genellikle renk tutarlılığının kayda değer miktarda paraya değeceği büyük şirketler için önemlidir.

Bu farklılıkların üçüncüsü, dijital baskı makinelerinin hızlı geri dönüş projeleri için önemli ölçüde daha ucuz olmasıdır. 

Dijital baskı, inanılmaz geri dönüş süreleri sunar çünkü çok daha küçük kurulum süresi. Dijital baskıyı iyi yapan mağazalar, aynı gün ve ertesi gün baskıyı ofset baskıya göre çok daha verimli ve daha ucuz sunabilir. Örneğin, minimum kurulum gerektiren birkaç dijital baskı makinesine bir proje atmak mantıklı olacaktır. Diğer taraftan, çoklu ofset baskı makinelerine atmak, levhaları uygun şekilde mürekkeplemek için çok sayıda levha ve zaman gerektirecektir.

Ofset baskı veya dijital baskı için baskı seçeneklerinizi keşfetmek için

Dijital Baskı Farkı Nedir?

Dijital baskı, ofset yöntemiyle levha kullanmaz, bunun yerine toner (lazer yazıcılarda olduğu gibi) veya sıvı mürekkep kullanan daha büyük yazıcılar gibi seçenekleri kullanır. Dijital baskı düşük miktarlarda ihtiyaç duyulduğunda parlar; 20 tebrik kartı veya 100 el ilanı almayı düşünün. Dijital baskının bir başka avantajı da değişken veri kabiliyetidir. Her parça benzersiz bir koda, ada veya adrese ihtiyaç duyduğunda, dijital gitmek için tek yoldur. Ofset baskı bu ihtiyacı karşılayamaz. Dijital baskı seçenekleri ve yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ofset baskı, harika görünümlü baskı projeleri üretmek için harika bir yol olsa da, çoğu işletme ya da birey, 500 ya da daha fazla büyük boyuta ihtiyaç duymaz ve en iyi çözüm dijital baskıdır.

 

dijital baskının avantajları

Dijital baskı

 

Dijital Baskının Dezavantajları:

 • Dijital baskılar markalamaya ve çizilmeye karşı savunmasızdır.
 • Daha az hassas renk tonları, degradeler ve geniş düz renk alanları.

Yüksek hacimli baskılar için verimli değil.

 • Diğer bir zayıflık, dijital yazıcı mürekkeplerinin baskı kağıdına tamamen emilmemesidir, bu da  bitmiş yayında katlanan kenarların yanındaki renkte çatlaklar görülebilir .

Baskının diğer yönlerindeki farklılıklar: Görüntülerin Özelleştirilmesi: Dijital baskı, sıkça değiştirilen baskılar için uygun maliyetli kılar. Ofset çok pahalı olabilir! Prova: Dijital, doğru provalar üretir. Oysa ofset için pahalı olabilir! Geri dönüş: Dijital, diğer tüm baskı yöntemlerinden daha hızlıdır Renk: Dijital, dört renkli yazdırma için uygun maliyetlidir. Tek renkli baskılar için ofset uygun maliyetlidir

 

Ofset Baskı – Dijital Baskı Özet

Ticari baskı işlemi seçiminiz  kalite ve hacim taleplerinize, bütçenize ve zaman çizelgenize bağlı olacaktır . Yukarıdaki yönergeleri izlemeden ve son kararınızı vermeden önce neye ihtiyacınız olduğunu dikkatlice listeleyin.

Grafik tasarım projeniz yüksek hacimli ise, geleneksel ofset baskı yalnızca daha düşük maliyetli olmakla kalmaz, daha hızlı da olabilir. Geleneksel ofset baskı ile ilgili maliyetlerin ve zamanın çoğu, hazırlık ve baskı kurulumuyla ilgilidir. Bununla birlikte, yüksek hacimli bir yazdırma işiniz varsa, birim maliyetleri önemli ölçüde azaltılır, çünkü kurulum tamamlandığında, ekstra birimler yazdırmak için nispeten ucuzdur.

Geleneksel baskı ayrıca, düşük hacimli baskı işleri için dijital baskıya göre daha yavaştır ve daha maliyetlidir. Bu, daha kısa baskı çalışmaları için ayrı birim fiyatlarını yükselten bir iş için geleneksel bir yazıcı kurma zamanından kaynaklanmaktadır. Dijital yazıcılar hızlı ve düşük maliyetli kısa dönem baskı işleri için en iyi seçenek olmaya devam ediyor .

Bursa Ofset Matbaa | Matbaa Bursa | Bursa Matbaa

Bilimler Akademisi’nden Annamarie von Gabain’in incelemeleriyle Berlin’de değerlendirilen Doğu Türkistan baskı kitapları, Uygur ve eski Türk kültürünün örneklerini oluşturuyor ve “Turfan Araştırmaları” olarak anılıyor. Sekizinci yüzyılın ortalarında Kore ve Japonya’daki örnekleriyle benzerlik gösteren Turfan tahta baskılar 100.000’den çok örneği basılmış olan budist sutra resim ve metinleri gösteriyor. Eski Türkçe olan bu eşsiz güzellikteki baskılar Doğu Türkistan’ın Taklamakan Çölü çevresinde Tarım Irmağı, Aksu-Turfan şehirleri yörelerinde bulunuyor. Dini belgelerin, resmi evrakların, yıllık takvimlerin çoğunlukta olduğu binlerce kitap tahta oyma harf ve klişelerle basılarak geniş bir alana dağıtılmış bulunuyor. Berlin Brandenburg Bilimler Akademisi ilk baskı örneklerini topluyor ve araştırmaları yoğun olarak sürdürüyor.

Ticaret yapmak ve İslamiyeti yaymak gayesiyle Semerkand ve diğer Orta Asya şehirlerine giden Müslüman-Arap tüccarlar kağıt kullanımını ve baskı tekniğini görerek memleketlerinde uygulamaya başladılar. Kuzey Afrika üzerinden İspanya’ya geçen ve devlet kuran Endülüs Emevileri de matbaa ve baskı tekniğini kullandılar. Bunlardan da ticaret ve ilim öğrenmek için Endülüs’e giden Avrupalılar öğrendiler. On dördüncü yüzyıldan itibaren Avrupa’da matbaa kullanılmaya başlandı. İlk zamanlar daha çok dini mahiyetteki resimler basıldı. 15. yüzyılın başlarında ise birkaç sayfalık küçük kitapçıklar basılmaya başlandı. 1423-37 seneleri arasında harflerin tek tek ağaçtan oyularak hazırlanmasına geçildi. Daha sonra metalden hazırlanan harflerle baskı yapıldı. Önce pirinç veya tunçtan bir dizi harf kalıbı hazırlandı. Sonra bu kalıplar, basılacak metni meydana getirecek şekilde kil veya kurşun gibi yumuşak bir metal matris üzerine tek tek vuruldu. Arkasından matrisin yüzeyine kurşun dökülerek klişe levha hazırlandı. Böylece Tipo baskı tekniğinde matbaa geliştirilmiş oldu.

Yanlış olarak matbaayı keşfeden Avrupalı bilgin diye tanıtılan Johannes Gutenberg daha önceden bilinen baskı tekniğini biraz daha geliştirdi. Harfleri ve karakterleri tek tek dökerek hazırladı. Önce karakterin pirinç veya tunçtan kalıbını hazırladı. Kalıpların çevresine kurşun dökerek bir matris elde etti ve bunun üzerine kurşun kalay ve antimon karışımı bir alaşım dökerek karakterler elde etti.

Bursa Ofset Matbaa | Matbaa Bursa | Bursa Matbaa

Altta sabit bir yatak ile üstte vidalı bir kol yardımıyla düşey olarak hareket eden bir kapaktan meydana gelen bir matbaa makinesi geliştirdi. Bu sistemde baskısı yapılacak klişe yataktaki metal bir çerçeveye tesbit ediliyor, mürekkepleniyor ve üstüne kağıt konuluyordu. Daha sonra kapak kağıdın üzerinden, merdane belli bir basınçla bastırılarak kağıt üzerine baskı gerçekleştiriliyordu. Bunu takiben Peter Schöffer 1475’te yumuşak metal kalıplar yerine çelik kalıpların kullanılması uygulamasını başlattı. Satırların düzgün bir biçimde dizilebildiği bakır klişelerin hazırlanmasını elverişli hale getirdi. Baskı makinesinin yatak bölümü de hareketli duruma getirilerek kağıt değiştirme, klişe mürekkepleme ve üst kapağa basınç uygulama işlemleri de kolaylaştırıldı.

Matbaa ve baskı sistemlerinde zaman içinde yeni değişiklikler oldu. 1790’da İngiliz William Nicholson mürekkepleme işleminde deriyle kaplı merdane kullanımını başlattı. 1795’te ABD’li Samuel Rust tamamen çelikten yapılmış ve üstten vidayla sıkıştırılan matbaa makinesini geliştirdi. 1803’te Alman Friedrich Koenig buhar gücünden ve dişli çark sisteminden faydalanarak baskı kapağının inip kalkmasını, yatağın ileri geri hareketini ve klişenin merdanelerle mürekkeplenmesini tek bir mekanik hareket olarak birleştirdi. 1811’de yardımcısı Andreas Bauer ile birlikte baskı kapağının yerine, üzerine kağıt sarılı bobinlerin kullanımını başlatarak rotatif baskı sisteminin gelişmesinin ilk adımlarını attı. 1865’te ABD’li William Bullock tabaka yerine bobin kağıtlar kullanarak kağıt besleme işlerini devamlı kıldı. Daha sonra da otomatik katlama makinelerini geliştirerek basım işini hızlandırdı.

On dokuzuncu yüzyılın sonlarında ve yirminci yüzyılda matbaa makineleri ve baskı teknikleri hususunda büyük gelişmeler oldu. Tipo baskı sisteminin yanında tifdruk, rotogravür ve ofset teknikleri kullanıldı. Basımı yapılacak yazıların harf klişelerini tek tek dökerek dizen sıcak metal kullanan dizgi makinelerinin yerini çok hızlı optik usullerin kullanıldığı bilgisayarlı dizgi makineleri aldı. Bu sayede büyük okuyucu kitleleri olan gazeteler çoğaldı.

Türkiye’de ilk matbaayı 1493’te İstanbul’da İspanya’dan göç eden Museviler kurdu. 1567’de Ermeniler, 1627’de Rumlar tarafından İstanbul’da matbaa açıldı. İlk Türk matbaası ise İbrahim Müteferrika tarafından 1727’de kuruldu. Geçimlerini kitap yazmakla kazanan bazı hattatlar, çıkarlarına ters düştüğü için matbaanın kurulmasına karşı çıktılar. Ancak Şeyhülislam Yenişehirli Abdullah Efendi verdiği fetva ile matbaa kurmanın İslam dini açısından bir mani olmadığını bildirdi. Bununla ilgili olarak; Yenişehirli Abdullah Efendiye matbaa açmak kitap basmak hususunda şöyle soruldu: “Kitap basma sanatını iyi bildiğini söyleyen bir kimse, lügat, mantık, astronomi, fizik ve benzerleri, alet ilimleri kitaplarının harflerini ve kelimelerini birer kalıba çıkarıp buradan kağıtların üzerine basarak bu kitapların benzerlerini elde ederim dese bu kimsenin böyle kitap basmasına dinimiz izin verir mi?” Şeyhülislam Yenişehirli Abdullah Efendi cevabında; “Kitap basma sanatını iyi bilen bir kimse, bir kitabın harflerini ve kelimelerini birer kalıba çıkarıp, buradan kağıtlara basmakla bu kitaptan az zamanda kolayca çok sayıda kitap elde ediyor. Böylece çok ucuz kitap yazılmasına sebep oluyor. Faydalı bir iş olduğundan dinimiz bu kimsenin bu işi yapmasına izin verir. Kitapta yazılı ilmi bilen birkaç kişi önce kitabı tashih etmelidir. Tashih ettikten sonra basılırsa güzel bir iş olur.” buyurdu.

Yenişehirli Abdullah Efendinin bu fetvası İslam dininin ilme, tekniğe, fenne ve yeni teknolojik gelişmelere verdiği önemi ortaya koyduğu gibi“İslamiyet bizi geri bıraktı ilmi ve teknik gelişmelere mani oldu” diyerek gençliği tarihinden, dininden ve imanından soğutmak isteyenlerin çirkin iftiralarına cevap teşkil etmektedir.

İbrahim Müteferrika tarafından kurulan ve “basmahane” diye anılan bu matbaada ilk olarak Vankulu Lügatı basıldı. Toplam 23 kitabın basıldığı bu matbaa 1794’te kapandı. 1795’te Hasköy’deki Mühendishanede ikinci bir matbaa kuruldu. Sultan Üçüncü Selim Han tarafından 1802’de Darü’t-tıbaati’l-Cedide adıyla üçüncü bir matbaa kuruldu. Bu matbaa daha sonra Sultan İkinci Mahmud Han zamanında 1831’de Takvim-i Vekayi adlı resmi gazetesinin basılması için kurulan Takvimhane-i amire matbaasıyla birleşerek Matbaa-i amire adını aldı. Mısır’da kurulan Bulak Matbaası ve İstanbul’da kurulan Matbaa-i Bab-ı Hazret-i Seraskeriyye Matbaası, Maçka Mekteb-i Harbiye Matbaası, Ceridehane Matbaası, Mekteb-i Tıbbiyye-i Adliye Matbaasından başka yeni matbaalar da kuruldu.

BURSA OFSET MATBAA – OFSET MATBAA BURSA

1860’tan sonra basım ve yayın çalışmaları daha da hız kazandığından 100’den fazla matbaa kuruldu. Bunu takip eden senelerde de matbaa kurma çalışmaları artarak devam etti. Dönemlere göre kurulan matbaa sayısı ise şöyledir; 1729-1875 arasında 151, 1876-1892 arasında 172, 1893-1907 arasında 199, 1908-1917 arasında 368.

Osmanlı Devleti döneminde uzun yıllar hizmet vermiş olan Matbaa-i amire Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Milli Matbaa ve Devlet Matbaası adını alarak faaliyetini sürdürdü. 1 Kasım 1928’de yapılan harf inkılabından sonra matbaacılık bir bunalım dönemine girdi. Bazı matbaalar kapandı. Daha sonra İstanbul dışında Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi şehirlerde çeşitli matbaalar açıldı. İlk zamanlar linotip, rotatif baskı tekniklerinin kullanıldığı matbaalarda 1950’li yılların sonunda tifdruk, 1960’lı yılların sonunda ise ofset baskı tekniğine geçildi. Çeşitli il ve ilçelerde kurulan matbaaların sayısı giderek arttı. Bugün ülkemizde pekçoğu en son teknik gelişmelere göre faaliyet gösteren 3000-4000 civarında matbaa bulunmaktadır

 • BURSA MATBAA VE DİJİTAL BASKI ÜRETİM MERKEZİ / COLOR GRAFİK

Dijital Baskı - Ofset Baskı Açıklanması

GERÇEK fark nedir ve önemi var mı?

Peki dijital ve ofset baskı arasındaki fark nedir? Baskı, doğru değil mi? Tam olarak değil ... Bu iki baskı yöntemine, farklılıklarına ve bir sonraki baskı projeniz için birini veya diğerini seçmenin anlamlı olduğu noktalara bir göz atalım.

Ofset Baskı Nedir?

Ofset baskı teknolojisi, bir görüntüyü lastik bir "kauçuğun" üzerine aktarmak ve daha sonra bu görüntüyü bir kağıda sarmak için kullanılan, genellikle alüminyumdan yapılmış plakaları kullanır. Ofset denir, çünkü mürekkep doğrudan kağıda aktarılmaz. Ofset baskı makineleri kurulduktan sonra çok verimli çalıştıklarından, daha büyük miktarlar gerektiğinde ofset baskı en iyi seçimdir ve doğru renk üretimi ve net, temiz, profesyonel görünümlü baskı sağlar.

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı, ofset yöntemiyle levha kullanmaz, bunun yerine toner (lazer yazıcılarda olduğu gibi) veya sıvı mürekkep kullanan daha büyük yazıcılar gibi seçenekleri kullanır. Dijital baskı düşük miktarlarda ihtiyaç duyulduğunda parlar; 20 tebrik kartı veya 100 el ilanı almayı düşünün. Dijital baskının bir başka avantajı da değişken veri kabiliyetidir. Her parça benzersiz bir koda, ada veya adrese ihtiyaç duyduğunda, dijital gitmek için tek yoldur. Ofset baskı bu ihtiyacı karşılayamaz. Dijital baskı seçenekleri ve yetenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Ofset baskı, harika görünümlü baskı projeleri üretmek için harika bir yol olsa da, çoğu işletme ya da birey, 500 ya da daha fazla büyük boyuta ihtiyaç duymaz ve en iyi çözüm dijital baskıdır.

Dijital Baskının Avantajları Nelerdir:

 • Kurulum masrafları kısa vadelerde daha düşüktür
 • İhtiyacınız olduğunda sadece ihtiyacınız olan miktarı yazdırın
 • Düşük minimum miktarlar (1, 20 veya 50 adede kadar düşük)
 • Ucuz siyah beyaz dijital baskıdır.
 • Değişken veri yeteneği (isimler, adresler, kodlar veya numaralandırma kolayca yapılabilir)
 • Geliştirilmiş teknoloji, dijital kaliteyi daha fazla kullanım için kabul edilebilir kılmıştır.

Ofset Baskının Avantajları Nelerdir:

 • Büyük miktarlar düşük maliyetle basılabilir
 • Ne kadar çok basarsanız, parça başına fiyat o kadar ucuz olur
 • Özel yüzeylere sahip çok çeşitli kağıt türleri kullanılabilir
 • Metalik ve Pantone renkleri gibi özel mürekkepler mevcuttur
 • Daha fazla ayrıntı ve renk kalitesi ile mümkün olan en yüksek baskı kalitesi
Dijital Baskı bir sonraki baskı projeme uygun mu?
Ofset ve dijital hem kullanışlı baskı yöntemleridir. Her birinin projenizin gereksinimlerine bağlı olarak belirli yararları vardır. Bir projenin daha büyük akışlarına, yüzlerce veya binlerce kişiye ihtiyaç duyduğunuzda veya belirli, marka merkezli bir Pantone rengi kullanıyorsanız, ofset baskı, gitmenin tek yoludur. Ofset işleminde metalik veya flüoresan mürekkepler gibi çok çeşitli özel kağıtlar ve özel mürekkepler de kullanabilirsiniz.
100'den az bir küçük çalıştırma veya ayrı adreslere veya bilgilere ihtiyaç duyulması gerekiyorsa, dijital sizin çözümünüzdür. En iyi yanı, bir işletme olarak ihtiyaçlarınızın bu seçeneklerden herhangi biriyle karşılanmasıdır ve yüksek kalite seviyesi, sizi harika görünmesini sağlayacak basılı bir ürün elde edeceğiniz anlamına gelir!

Open chat
1
barsa matbaa
İletişim